معرفی انواع زیتون های خوراکی

در مقالات قبلی از تاریخچه زیتون برای شما تعریف کردیم و در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع زیتون خوراکی برای شما اشاره داشته باشیم.

معرفی انواع زیتون های خوراکی

زیتون به دو گونه‌ی زیتون سیاه و زیتون‌ سبز تقسیم می‌شود و تنها تفاوت بین آنها، رسیدگی‌شان است.

زیتون‌ها به خاطر طعم تلخ خود نمی‌توانند مستقیماً بعد از چیده شدن از درخت خورده شوند و باید با نمک، آب، روغن و یا آب قلیا پرورده شوند تا قابل خوردن شوند. در برخی مناطق، زیتون‌ها برای دارو خشک می‌شوند؛ این داروها طعم و بافت منحصر به فردی ایجاد می‌کنند و در نتیجه می‌توانند برای مدت طولانی نگه داری و انبار شوند.

در زیر این مقاله و تا انجایی که توانسته ایم به معرفی انواع زیتون های خوراکی اشاره ای داشته ایم . شاید این دسته بندی و انواع زیتون هایی که مشاهده میکنید در ایران موجود نباشد و یا اینکه با نام های دیگری در ایران کاشته و به فروش برسد.

اگر شما هم از اسامی زیتون های مناطق خودتان اطلاعاتی دارید خوشحال میشویم با ما در این رابطه در میان بگذارید.

گونه‌های سبز و سیاه زیتون :

تنها تفاوت بین زیتون‌های سبز و سیاه این است که زیتون‌های سیاه قبل از برداشت، روی درخت کاملاً رسیده‌اند و طعم کاملاً متفاوتی از زیتون‌های سبز نرسیده دارند.
در زیر گونه‌های آنها آورده شده است :

زیتون‌های هالکیدیکی :

اینها زیتون‌های سنتی یونان‌اند و وقتی هنوز خیلی جوان هستند برداشت می‌شوند. این زیتون‌ها تخم مرغی و بیضی شکل هستند و طعم تند فلفلی دارند و بافت آنها گوشتی و آبدار است. آنها معمولاً در آب شور پرورده می‌شوند.

زیتون‌های مانزانیلا

اینها زیتون‌های معروف اسپانیا هستند که تند و شور هستند. این زیتون‌ها در آب قلیا و آب نمک پرورده می‌شوند. گونه‌های آنها شامل زیتون توپر، حفره دار و غیر حفره دار است.

زیتون سیسیلی

زیتون‌های سیسیلی زیتون‌های مشهور ایتالیایی هستند که اندازه‌ی متوسط و مزه‌ی شوری دارند. آنها تخم مرغی و یا بیضی شکل هستند و کالری کمتری دارند. این زیتون‌ها در آب نمک با نمک و اسید لاکتیک پرورده می‌شوند.

زیتون‌های پیچولین

زیتون‌های پیچولین زیتون‌های مشهور فرانسوی هستند و عمدتاً برای کوکتل مورد استفاده قرار می‌گیرند در نتیجه به عنوان زیتون‌های کوکتل شناخته می‌شوند. آنها اندازه‌ی متوسط و طعم میوه‌ای و شیرینی دارند.

زیتون‌های اسپانیایی

این زیتون‌های سنتی اسپانیا در کل دنیا خیلی محبوب هستند. آنها فرآیند تخمیر خیلی طولانی به مدت ۴ تا ۶ ماه دارند و تخمیر آنها در آب نمک و محلول اسید صورت می‌گیرد و طعم نمکین خیلی متمایزی به آنها می‌دهد.

زیتون‌های میسیون

اینها گونه‌های محبوبی هستند که در کالیفرنیا یافت می‌شوند و عمدتاً برای مصرف غذا خوری تولید می‌شوند. این زیتون‌ها اندازه‌ی کوچک و کمترین نسبت هسته به گوشته را دارند.

این زیتون تنها گونه‌ی زیتون آمریکایی است که در لیست کاتالوگ گونه‌های زیتون دنیا در انجمن بین المللی زیتون به ثبت رسیده است.

زیتون‌های کالاماتا

زیتون‌های کالاماتا، زیتون‌های سنتی یونان هستند و نام خود را از شهر یونانی کالاماتا گرفته‌اند. این زیتون‌ها از درخت زیتون کالامون به دست می‌آیند و وقتی رسیدند و طعم‌شان چرب و رنگ‌شان تیره شد با دست چیده می‌شوند.

آنها طعم گوشتی و ظاهر بادامی شکل با رنگ بنفش تیره دارند. این زیتون‏ها در سرکه و روغن زیتون نگهداری می‌شوند. اینها عمدتاً مصرف خوراکی دارند.

زیتون‌های ماورولیا

زیتون‌های ماورولیا گونه‌های یونانی زیتون‌های سیاه هستند و در منطقه‌ی مسینیا کاشت می‌شوند. این زیتون‌ها قبل از رسیدگی بیش از حد، برداشت می‌شوند و باید سریعاً به کارخانه منتقل شوند تا در محلول آب نمک پرورده شوند. به طور ایده‌آل این زیتون‌ها در آب و هوای مرطوب به خوبی رشد می‌کنند.

زیتون‌های پوننتین

زیتون‌های پوننتین، گونه‌های ایتالیایی زیتون‌های سیاه هستند و اندازه‌ی کوچکی دارند و می‌گذارند برسد تا این که رنگ آنها سیاه بنفش مانند شود سپس در سرکه نگهداری شده و با آب نمک و روغن پرورده می‌شوند.

این زیتون‌ها معمولاً طعم ترد آجیلی و گوشته‌ی سفتی دارند. آنها گاهی اوقات در آب لیمو خیسانده می‌شوند و یا با آن تخمیر می‌شوند تا به سالاد اضافه شوند و یا به خاطر طعم ترش‌شان کنسرو می‌شوند.

در بحت معرفی انواع زیتون های خوراکی برخی اسامی و نام ها در کشور مربوطه خودشان به این اسم مشهور هستند که در این مقاله به اختصار به معرفی این اسامی پرداخته ایم.

زیتون‌های نیکوئیز

این زیتون‌ها یک نام برجسته‌ی دیگر دارند و سایلتیر نامیده می‌شوند. زیتون‌های نیکوئیز، زیتون‌های محبوب فرانسوی هستند که وقتی کاملاً رسیدند مصرف می‌شوند. گوشته‌ی آنها سفت و آبدار و چرب است اما اندازه‌ی کوچکی دارند.

این زیتون‌ها هم برای استخراج روغن مورد استفاده قرار می‌گیرند و هم مصرف خوراکی دارند.

زیتون‌های لیگوریا

زیتون‌های لیگوریا، نوع ایتالیایی زیتون‌های سیاه هستند و وقتی از سبز به سیاه تغییر رنگ یافتند و اندازه‌‌شان کوچک است، برداشت می‌شوند.

این زیتون‌ها با آب نمک و روغن پرورده می‌شوند و گاهی اوقات با برگ بو و رزماری نگهداری می‌شوند تا طعم دار شوند. آنها معمولاً طعم تندی دارند.

زیتون‌های گائتا

اینها اشتها آوران محبوب ایتالیایی و زیتون‌های سیاه آبدار، نرم و ترد هستند. رنگ آنها بنفش تیره و اندازه‌شان کوچک است.

طعم آنها طبیعی و منحصر به فرد است؛ نمک خشک و روغن در فرآیند پروردن آنها به کار می‌رود. آنها عمدتاً در خوراک ماهی، سالاد و یا به صورت پوره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زیتون‌های جملیک

اینها زیتون‌های محبوبی هستند که در ترکیه یافت می‌شوند و به طور سنتی پرورده می‌شوند. این زیتون‌ها اندازه‌ی متوسط و مقدار روغن بسیار زیادی دارند در نتیجه هم برای روغن و هم برای مصرف خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زیتون‌های لوگانو

زیتون‌های لوگانو زیتون‌های محبوبی هستند که در ایتالیا یافت می‌شوند اما حقیقتاً سوییسی هستند. این زیتون‌ها اندازه‌ی متوسط و رنگ سیاه قهوه‌ای مانند دارند و با آب نمک و گیاهان پرورده می‌شوند. زیتون‌های لوگانو طعم خیلی شوری دارند.

زیتون‌های آلفونسوس

زیتون‌های آلفونسوس زیتون‌های محبوبی هستند که در شیلی یافت می‌شوند و رنگ آنها می‌تواند از قرمز خاکستری به بنفش متغیر باشد. این زیتون‌های بیضی شکل طعم گوشتی و میوه‌ای دارند. اینها عمدتاً در سرکه‌ی قرمز پرورده می‌شوند.
با وجود تلخی و پرورده شدن این زیتون‌ها، به نظر می‌رسد این میوه‌های آلویی امروزه خیلی محبوب شده‌اند پس یک گاز به این زیتون‌های آبدار بزنید و یا روغن خوشمزه‌ی آنها را بگیرید تا به سالاد، غذاهای دریایی و یا گوشتی و البته پیتزاهای خود اضافه کنید و به آنها طعم و مزه بدهید!

به دلیل آن كه واردات زیتون سیاه اصل از كشورهای مذكور پرهزینه و فاقد صرفه اقتصادی است، برخی سودجویان با خرید زیتون سبز معمولی و فرآوری آن با تركیبات آهن‌داری چون سولفات آهن، گلوكینات یا لاكتات آهن و گاهی براده آهن محصول را سیاه كرده و با قیمت بالایی در بازارهای كشور به فروش می رسانند.

جهت خرید و سفارش انواع روغن زیتون ارگانیک فرابکر ( سنتی، آربیکن و کروناکی ) میتوانید همه روزه با

شماره تماس مدیریت : ۰۹۱۲۸۹۰۴۹۴۶

شماره تماس کارشناس فروش : ۰۹۱۲۱۳۵۲۲۸۳

ارتباط داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله را به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

خبرنامه شرکت قزل شدت طارم

برای دریافت جدیدترین مقالات شرکت قزل دشت طارک ایمیل خود را وارد نماید.

راهنمای مطالعه

مطالب مشابه

دانستی های زیتون
modir

تاریخچه پیدایش زیتون

اطلاعات کاملی از تاریخچه پیدایش زیتون روی کره زمین وجود ندارد.ولی در کتاب های آسمانی مانند انجیل و قرآن از این دانه خوشمزه روغنی یاد

بیشتر بخوانید >>